خدماتخدمات

اینترنت اشیاء

اینترنت اشیاء

راه‌کارهای هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیاء

اینترنت اشیاء تلاقی فناوری ‌های بسیاری است که انواع حسگرها، میکروکنترلر‎ها و رایانه ‌های کوچک، ماژول های ارتباطی با سیم و بی سیم با پروتکل های مختلف، فناوری‌ های ابری، نرم ‌افزارها ساده تا پتلفرم اینترنت اشیاء و بسیاری حوزه‌ های مختلف دیگر را دربر می گیرد. هدف در اینترنت اشیاء، هوشمندسازی به کمک مانیتورینگ در لحظه محیط و مدیریت به موقع آن می باشد. به عبارتی می توان به کمک حسگرها، داده ها را از شرایط پیرامون استخراج نمود، تحلیل کرد، نمایش داد و در صورت لزوم به کمک عملگرها، تغییراتی مناسب را در پیرامون ایجاد کرد. در اینترنت اشیاء هدف از هوشمندسازی معمولاً افزایش بهره ‌وری، کارایی، رفاه و امنیت می باشد. این شرکت به دلیل تجربیات عملی که در حوزه ‌های مختلف دارد، در ارائه راه‌ کارهای هوشمند برای صنایع و کاربردهای تجاری و صنعتی از خبرگی بالایی برخوردار است. حوزه های مرتبط با اینترنت اشیاء که این شرکت در آنها مجرب است و از دانش کافی برخوردار است عبارتند از:

 • تجربه استفاده و طراحی حسگرها، میکروکنترل ها و رایانه های کوچک
 • تجربه تولید سیستم عامل خاص منظوره و چابک برای رایانه های کوچک
 • تجربه تولید کاربردهای سیستمی و شبکه ای کوچک و کارا
 • تجربه استفاده و پیاده سازی پروتکل‌ های ارتباطی امن
 • تجربه استفاده از پروتکل ‌های بی سیم رایج در اینترنت اشیاء
 • تجربه جمع آوری اطلاعات در حجم وسیع و تحلیل به صورت برخط
 • تجربه تولید داشبوردهای قابل تنظیم و گزارش سازها برای نمایش داده ها
 • تجربه تولید سرورها و سامانه ‌های ابری و آشنایی با پلتفرم ‌های اینترنت اشیاء
 • تجربه تولید برنامه های کاربردی تحت موبایل، وب و دسکتاپ

با تجربیات فوق، ما آماده ایم برای تولید هر کاربرد اینترنت اشیاء که مورد نیاز شما باشد، همراه شما باشیم.

ادامه مطلب

نظارت و مانیتورینگ هوشمند محیط

کاربردهای خانه هوشمند از کاربردهای رایج اینترنت اشیاء می باشد که با اهداف افزایش امنیت، رفاه یا بهره وری انرژی تولید می شوند. یکی از محصولات ما در این حوزه که در سطح آزمایشگاهی تولید شده و در حال طی نمودن گام‌ های نهایی تولید است، راهکار جامع هوشمندسازی منازل به نام خانه ‌نگار است. خانه ‌نگار از 3 بخش اصلی تشکیل شده است که بخش اول آن یک ایستگاه هواشناسی خانگی است که ما آن را دروازه (Gateway) می ‌نامیم که امکان محاسبات در لبه (Edge Computing) را فراهم می کند و پروتکل ‌های WiFi، 2/3/4G و ZigBee را پوشش می دهد. این دروازه خود از حسگرهای مختلف تشخیص نشتی گاز خانگی، CO ،CO2، دما، رطوبت، شدت نور، مادون قرمز و … تشکیل شده است. بخش دوم سرور یا ابر این پلتفرم است که محاسبات ابری (Cloud Computing) را ممکن می‌سازد. سرور ابری، دسترسی به امکانات این پلتفرم را از راه دور ممکن می سازد. در ابر امکان مشاهده تاریخچه اطلاعات و ایجاد هشدارها برای داده‌ های خوانده شده و … وجود دارد. بخش سوم، برنامه کاربردی تحت موبایل آن می باشد که به طور پیش فرض وضعیت هوای خانه را نشان می دهد. به کمک پلتفرم خانه ‌نگار، کاربردهای جدیدی به سادگی قابل تولید و افزودن هستند،که این کار با افزودن حسگرها،گره ‌ها یا ماژول های جدید که با پروتکل ‌های WiFi یا ZigBee به دروازه متصل می شوند، توسعه برنامه کاربردی تحت موبایل و به روزرسانی کد دروازه انجام می شود. این مسأله توسعه کاربردهای جدید را تسهیل می نماید. کاربردهای زیر در خانه ‌نگار توسعه داده شده یا در حال توسعه می باشند:

 • پایش کیفیت هوای منازل
 • پایش امنیت داخلی منازل
 • پایش نشتیات گاز و آب
 • کنترل تجهیزات الکتریکی
 • نظارت تصویری منازل
ادامه مطلب
مانیتورینگ یکپارچه

مانیتورینگ یکپارچه

معین (مانیتورینگ عملیات یکپارچه نوین)

در بسیاری از شرکت ها، سازمان ‌ها و کسب ‌وکارهایی که از خدمات الکترونیک بهره می برند اهمیت ارائه خدمت به صورت 24 در 7 و با کیفیت مناسب، روز به ‌روز بیشتر می‌ شود و به همین منظور بهره ‌برداری از سامانه ‌های مانیتورینگ جهت ارزیابی دسترس ‌پذیری، سلامت و کارایی این خدمات و زیرساخت‌ های لازم برای کارکرد آنها نیز روزافزون است. زیرساخت یک خدمت الکترونیک می تواند شامل زیرساخت ارتباطی، پردازشی، ذخیره سازی، مجازی ‌سازها، سیستم‌عامل‌ ها تا ابزارها و کاربردهای نرم‌ افزاری مورد نیاز آن خدمت الکترونیکی باشد. سامانه معین با هدف ایجاد یکپارچگی در سطوح مختلف مانیتورینگ طراحی و پیاده‌سازی شده است و همه این سطوح را پوشش می دهد. در این سامانه امکان تعریف واحد‌های مانیتورینگ کاملاً مجزا با مدیریت و کاربران خاص خود وجود دارد. هر واحد مانیتورینگ می تواند یکی از این سطوح زیرساختی را مانیتور نماید و در عین حال امکان دسترسی دادن به داده ‌های مانیتور شده به واحدهای دیگر مانیتورینگ نیز مهیا می باشد. همچنین امکان مانیتورینگ هوشمند خدمات الکترونیکی با کمک تعریف گراف ساختار آن خدمت وجود دارد. گراف ساختار وابستگی یک خدمت به اشیاء زیرساختی که به طور مستقل در حال مانیتور شدن هستند را نشان می دهد. بدین ترتیب معین امکان مانیتورینگ کارایی یک خدمت و زیرساخت آن را به طور یکپارچه فراهم کرده است. معین علاوه بر مانیتورینگ کارایی و سلامت عملیاتی یک خدمت، به کمک ابزارهایی که برای دریافت اطلاعات کسب و کاری از خدمات فراهم کرده، امکان مانیتورینگ پارامترهای کسب و کاری و تحلیل آنها و ایجاد داشبوردهای کسب وکاری را نیز فراهم نموده است. لذا معین مانیتورینگ سلامت کسب و کار را نیز ممکن ساخته است. بدین ترتیب مشتریانی که نیازمند سامانه ‌ی مانیتورینگی هستند که یک سرویس یا خدمت الکترونیکی یا برخط را هم از نظر عملیاتی و هم از نظر کسب ‌و‌کاری مانیتور نماید، سامانه معین بهترین انتخاب می باشد.

ادامه مطلب

مانیتورینگ هوشمند خدمات

خدمات الکترونیکی جهت تسهیل و اتوماسیون فرآیندهای کاری در امور داخلی و ارائه خدمات آنلاین به مشتریان خارجی و ارباب رجوعان در یک بنگاه، کسب و کار، شرکت یا سازمان توسعه داده می ‌شوند. این خدمات که به صورت نرم افزاری بر بستر اینترنت یا اینترانت ارائه می ‌شوند، خود از بخش‌های مختلف نرم‌افزاری و سخت‌افزاری تشکیل شده‌اند که صحت و سلامت عملکرد آن خدمت تابعی از صحت و سلامت بخش‌ های نرم ‌افزاری و سخت ‌افزاری تشکیل دهنده آن خدمت می باشد. این بخش‌ها می ‌تواند پایگاه‌های داده مورد استفاده در خدمت، بخش واسط کاربری آن خدمت، سرویس ‌هایی که به واسط کاربری پاسخ می گویند، سرویس‌ های بیرونی که در این خدمت از آنها استفاده می شود، میکرو ‌سرویس‌ هایی که ممکن است برای ارائه این خدمت تولید شده باشند، شبکه ی ارتباطی بین این بخش ‌ها، سرور ها، سیستم‌عامل‌ ها، تجهیزات سخت‌افزاری و … باشند. به عبارتی در حین ارائه یک خدمت الکترونیکی، چندین ابزار یا نرم ‌افزار کاربردی در چندین سرور سخت ‌افزاری یا ماشین مجازی در حال کار هستند و در تعامل با هم از طریق شبکه آن خدمت الکترونیکی را محقق می کنند. مانیتورینگ هوشمند یک خدمت می بایست با توجه به گراف وابستگی‌های آن خدمت به بخش های نرم افزاری، سخت افزاری و شبکه صورت گیرد و در صورت بروز مشکل در خدمت به کمک این گراف، یافتن منشأ خطا یا مشکل را در آن خدمت تسهیل شود. محصول معین 3 امکان “شیء سفارشی” جهت تعریف یک خدمت الکترونیکی، “گراف ساختار” جهت تعریف گراف وابستگی آن خدمت به بخش‌ها تشکیل دهنده آن و “تابع سلامت” جهت تولید تابعی برای ارزیابی سلامت آن خدمت بر اساس سلامت بخش ها و اشیاء تشکیل دهنده آن را فراهم نموده است و بدین ترتیب امکان هوشمند سازی مانیتورینگ خدمات الکترونیکی را به صورت لحظه ای فراهم نموده و در صورت بروز مشکل با نمایش درخت “تحلیل وضعیت” در یافتن منشأ مشکل یا خطا هوشمند عمل کرده و آن را تسهیل می نماید.

ادامه مطلب

مانیتورینگ لحظه ای کسب و کار

داشتن داشبوردی حاوی تحلیل از وضعیت کسب و کارهای آنلاین و خدمات الکترونیکی که به عنوان BI یا هوش تجاری در بسیاری از کسب و کارها رایج است امری مهم برای مدیران ارشد یک کسب و کار است تا در لحظه از وضعیت کسب و کار خود مطلع باشند و پارامترهای مهم کسب و کار خود را همیشه در داشبوردی در جلو چشم خود داشته باشند و در اسرع وقت از تغییرات محسوس در این پارامترها از طرق مختلف مطلع شوند. مدیران کسب و کار بسیار علاقه مند هستند که بتوانند روند پارامترهای مختلف کسب و کاری را با مشاهده تاریخچه آنها ببینند و در تصمیمات خود از این اطلاعات استفاده کنند. روند یک کسب و کار، میزان رضایت مشتریان، زمان پاسخ یک خدمت الکترونیکی، مدت زمان پینگ یک کانال، بهره ‌وری و بازدهی شاخص ‌های کسب‌ و کار و بسیاری از اطلاعات این چنینی از دل سامانه ها و خدمات الکترونیکی یک کسب وکار قابل استخراج و تحلیل است و این مهم در محصول معین به کمک “شاخص‌ های کارایی سفارشی” محقق شده است. در واقع می توان اطلاعات درون این کسب و کارها را به کمک تعریف شاخص های کارایی جدید به صورت مداوم استخراج، تحلیل و ذخیره نمود. هر شاخص کارایی سفارشی اطلاع مورد نظر خود را در قالب API یا واسط برنامه نویسی کاربردی که توسط سامانه کسب و کار فراهم شده، کوئری به پایگاه داده که حاوی اطلاعات کسب و کار است، اجرای اسکریپت ها و … استخراج می نماید. نکته حائز اهمیت آن است که این شاخص های کارایی هم توسط سرور محصول معین قابل استخراج هستند و هم توسط عامل مقیم نصب شده در سمت سرور کسب و کار. وجود عامل مقیم در سمت سرور کسب و کار کمک می کند که اطلاعات کمتری را از نحوه استخراج شاخص کارایی سفارشی به سمت سرور معین منتقل نمود. این مورد در مورد اسکریپت ها (مانند شل‌اسکریپت) که از قابلیت های بالایی برخوردارند نمود بسیاری دارد و راهبر سرور کسب ‌و کار می تواند فقط نام اسکریپت را به سمت سرور معین منتقل کرده و خود اسکریپت را سمت سرور کسب و کار ایجاد نماید.

ادامه مطلب

مانیتورینگ ابزارها و کاربردهای نرم افزاری

جهت تولید یک خدمت الکترونیکی از ابزارها و کاربردهای نرم افزاری مختلفی استفاده می شود. محدوده این ابزارها بسیار وسیع است و نحوه مانیتورینگ آنها هم کاملاً متفاوت از یکدیگر است. کارایی و سلامت این کاربردها و ابزارهای نرم افزاری در کارایی خدمات الکترونیکی بسیار اثرگذار است و از این جهت مانیتورینگ لحظه ‌ای، کارایی و سلامت این ابزارها و کاربردهای نرم‌ افزاری بسیار مهم و ضروری می باشد. این ابزارها در دسته های متنوعی قرار می گیرند که می توان از مهمترین و رایج ترین این دسته ها به موارد زیر اشاره کرد:

 • پایگاه ‌های داده رابطه‌ ای (SqlServer، Oracle، DB2 و …)
 • پایگاه ‌های داده ای غیر رابطه ‌ای (Mongo DB، Cassandra و …)
 • سیستم‌ های صف (IBM WebSphere MQ, Rabbit MQ و …)
 • درگاه‌ های خدمات سازمانی (IBM IIB، Weblogoc Integration و… )
 • سرورهای وب (Apache HTTP Server، Nginx، IIS و …)
 • سرورهای کاربردی (Apache Tomcat، Jboss و …)
 • سرورهای ایمیل (Microsoft Exchange Server، Postfix Mail Server و ..)
 • ابزارهای داده ‌های عظیم(Spark، HDFS و …)

با توجه به این که هیچ دو شیء از این ابزارها، روش و شاخص کارایی یکسانی برای مانیتورینگ و دریافت اطلاعات ندارند، این شرکت سعی دارد در طول زمان بر تعداد دسته ‌ها و تنوع هر دسته از این کاربردها و ابزارهای نرم افزاری بیافزاید.

ادامه مطلب

مانیتورینگ زیرساخت پردازشی و ذخیره سازی

هاست ‌ها یا میزبان‌ ها بستر اجرای خدمات الکترونیکی را فراهم می‌کنند. امروزه شرکت‌ ها و سازمان ها در مراکز داده خصوصی یا اجاره ‌ای خود، سرورهای فیزیکی یا تیغه ای (Blade) خود را در کنار ذخیره ‌سازها قدرتمند قرار داده و به کمک ابزارهای مجازی ساز و سیستم‌عامل‌ های مختلف یک هاست یا میزبان مناسب را برای اجرای نرم افزارها و برنامه‌ های کاربردی مورد نیاز خدمات الکترونیک خود فراهم می کنند. لذا سلامت یک هاست یا میزبان می تواند سلامت خدمات الکترونیکی را متأثر نموده و از این سو است که سلامت و کارایی یک میزبان از اهمیت بالایی برخوردار است و نیازمند مانیتورینگ لحظه ‌ای می باشد. مانیتورینگ یک هاست نیازمند مانیتورینگ سرورها، ذخیره سازها، ابزارهای مجازی ساز و سیستم عامل‌های نصب شده می باشد. معین در حوزه مانیتورینگ سیستم ‌عامل ‌‌ها، 3 نوع سیستم عامل ویندوز، لینوکس و Z/OS را پوشش می ‌دهد. معین جزء محدود نرم‌ افزارهای مانیتورینگ است که سیستم عامل Z/OS شرکت IBM را پوشش می دهد. این سیستم عامل در شرکت ‌ها و سازمان ‌های بزرگ خارجی و ایرانی به عنوان سیستم عامل Mainframe مورد استفاده قرار می گیرد و محصول معین می تواند ابزار مناسبی برای مانیتورینگ این سیستم عامل باشد. همچنین در حوزه مانیتورینگ مجازی ‌سازها و ابزارهای مدیریت ماشین ‌های مجازی، پشتیبانی از VCenter Server، VMware ESXi و … در محصول معین فراهم می باشد. در حوزه مانیورینگ سرورها و تجهیزات ذخیره‌سازی، به دلیل تنوع بسیار بالای محصولات این حوزه، آن دسته از محصولاتی که مشتریان ما تاکنون در مراکز داده خود داشته اند و از خانواده HP، IBM و … بوده اند را در سامانه معین پوشش داده ‌ایم و همچنان در حال توسعه جهت تنوع بخشی بر پوشش تجهیزات در این حوزه هستیم. همچنین با توجه به تجربیات بسیار تیم توسعه، مانیتورینگ تجهیزات جدید این حوزه از مشتریان در صورت عدم پوشش در سامانه معین در حداقل زمان ممکن پوشش داده خواهد شد.

ادامه مطلب

مانیتورینگ تجهیزات شبکه و امنیت

زیرساخت ارتباطی یک شرکت یا سازمان، ابر داخلی آن سازمان را شکل می دهد که از طریق تعدادی روتر به ابر اینترنت متصل می شود. سازمان ها ابر خود را به کمک تجهیزات شبکه چون سوئیچ و روتر ایجاد نموده و به کمک ابزارهایی چون فایروال، IPS و IDS محدود و امنیت آن را کنترل می نمایند. لذا به طور کلی تجهیزات شبکه و امنیت مهیا کننده زیرساخت ارتباطی خدمات الکترونیکی آن شرکت می باشند که بروز مشکل در آنها، خدمات را هم متأثر نموده و گاه از کار می اندازد. لذا مانیتورینگ لحظه ‌ای این تجهیزات برای راهبران زیرساخت شبکه و امنیت هر شرکت اهمیت بالایی دارد و از این رو در کسب و کارهای مهم واحدی مستقل برای مانیتورینگ و مدیریت این تجهیزات وجود دارد. ابزارهای مانیتورینگ بسیاری برای مانیتورینگ این تجهیزات وجود دارد، ولی همه آنها تنها توسط راهبران شبکه مورد استفاده قرار می گیرند و استفاده از اطلاعات این سطح در سطوح بالاتر ممکن نیست. معین که مانیتورینگ عملیات یکپارچه را نوید می ‌دهد نه تنها امکان مانیتورینگ این سطح از تجهیزات از برندهای مختلف را می دهد بلکه امکان اشتراک گذاری داده های خوانده شده را به سطوح بالاتر جهت تحلیل و یافتن سریعتر منشأ خطا می دهد و بدین ترتیب امکان هوشمندتر سازی مانیتورینگ خدمات را فراهم می نماید. به طور عمده مانیتورینگ تجهیزات در این سطح به کمک SNMP صورت می گیرد و معین نیز به کمک این پروتکل تجهیزات سیسکو، هوآوی، ژونیپر و … را پوشش داده و تجهیزات و برندهای دیگری را در آینده پوشش خواهد داد. با توجه به تجربه چندین ساله تیم توسعه در این حوزه افزودن تجهیزات قدیمی و جدید در صورتی که در حال حاضر تحت پوشش کامل معین نباشد چندان هزینه و زمان نمی برد و به سفارش مشتری فوراً توسعه و پوشش داده خواهد شد. شایان ذکر است که این بخش معین تنها به مانیتورینگ شاخش ‌های کارایی تجهیزات زیرساخت ارتباطی و تحلیل آنها می پردازد و به حوزه لاگ های امنیتی ورود نمی کند.

ادامه مطلب
نرم افزارهای سیستمی

نرم افزارهای سیستمی

چابک و کاربردی سازی سیستم‌ عامل‌های متن باز

در کاربردهای صنعتی و اینترنت اشیاء، بسیاری از تجهیزات الکترونیکی خود یک سامانه‌‌ی نهفته، متشکل از سخت‌ افزار، یک سیستم عامل کوچک و برنامه کاربردی هدف هستند. با همه گیر شدن رایانه های مبتنی بر معماری ARM، امروزه سامانه‌ های نهفته بسیاری بر روی این رایانه ها تولید شده و حاوی سیستم عامل می باشند. در صورت استفاده از سیستم‌ عامل ‌های دسکتاپی یا متن باز پیش فرض بر روی این رایانه‌ ها، علاوه بر کندی، مشکلات امنیتی و امکان نفوذ بیشتری را به همراه خواهد داشت. یک سیستم عامل پیش فرض یا دسکتاپ برای کارکردهای متنوعی تهیه شده است، حال آنکه از یک رایانه صنعتی تنها یک کاربرد انتظار می رود و آن رایانه باید محدود به آن کاربرد بوده و برای انجام آن کاربرد تا حد امکان امن، چابک و سریع باشد. این مسأله منجر به این می شود که سیستم عامل بسیار کوچک و محدود به نیازمندی های یک کاربرد باشد و لذا بسیاری از دغدغه‌ های امنیتی رایج در سایر سیستم عامل‌ ها در اینجا وجود نخواهد داشت. در شرکت ما، تجربیات بسیاری در حوزه تولید سیستم عامل کاربرد محور (Application tailored operating system) به کمک سیستم ‌عامل ‌های متن باز چون لینوکس و اندروید وجود دارد که در کنار تولید محصولات سیستمی و شبکه‌ای ما را در تولید سامانه ‌های نهفته در کاربردهای صنعتی و اینترنت اشیاء توانمند نموده است. این توانمندی، ما را به انجام پروژه‌ های صنعتی از طراحی و تولید رایانه های کوچک، تولید سیستم عامل خاص منظوره و کاربرد محور و در نهایت تولید کاربرد سیستمی و نهفته به صورت یکپارچه و در قالب یک محصول علاقه مند نموده است. ما با صنایع مختلف در این حوزه همکاری داشته و داریم و همچنین از این دانش در محصولات اینترنت اشیاء خود بهره می بریم.

ادامه مطلب